Willa Astoria – Wypoczynek w Krynicy-Zdroju dla rodzin

Krynica Kopiec Pułaskiego – Huzary – Tylicz

Trasa rozpoczyna się w miejscowości Krynica-Zdrój na ulicy Puławskiego. Początkowy punkt znajduje się przy Kopcu Pułaskiego na wysokości 684 m .n.p.m.
Można do niego dojechać drogą z Krynicy do Tylicza lub zejść z Góry Parkowej. Trasa początkowo wiedzie na szczyt Huzary (864 m n.p.m.), gdzie znajduje sie największy węzeł szlaków w Beskidzie Sądeckim. Następnie szlak wiedzie na szczyt Jaworzynki (826 m .n.p.m.) oraz w okolice szczytu Szwarcowa (790 m.n.p.m.). Dotarcie do Tylicza zajmuje około 1.25 godziny, po przejściu 4.8 kilometra. Szlak ten jest oznaczony jako łatwy charakteryzujący się znikomą trudnością i dostępny jest nawet dla niewprawnych piechurów. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe.

Po minięciu tej przełęczki szlak zmienia swój kierunek. Podąża on teraz bezpośrednio przez północne zbocza Huzarów. Trasa jest łagodna, a niewielkie podejścia pokonuje się bez wysiłku. Komfortu dodają nam krótkie zejścia, które niejednokrotnie się pojawiają. Po kolejnych 10 minutach szlak czarny dociera na szczyt Huzary (864 m n.p.m.). Znajduje się tutaj tabliczka informująca o wysokości szczytu.

 

Szczyt Huzary (864 m n.p.m.) to popularne miejsce spacerów kuracjuszy Krynicy-Zdrój ze względu na dużą ilość szlaków prowadzących z Krynicy-Zdrój, duży węzeł szlaków – krzyżują się tu trasy aż czterech szlaków, między innymi Główny Szlak Beskidzki.

 

Północno-wschodnie stoki Huzarów opadają do doliny Mochnaczki, południowo-zachodnie do doliny potoku będącego dopływem Kryniczanki i płynącego wzdłuż ulicy Kazimierza Pułaskiego. Wierzchołek i wszystkie stoki Huzarów są całkowicie zalesione. W całym Beskidzie Sądeckim pod względem wysokości zajmuje 72 miejsce. Uchodzi za granicę turystyczną między Beskidami Wschodnimi, a Zachodnimi, pomiędzy Beskidem Sądeckim a Beskidem Niskim.

Opis szlaku

Szlak rozpoczyna się w wschodniej części miejscowości Krynica-Zdrój. Z centrum miejscowości można dojechać autobusem na ulicę Pułaskiego, do samego Kopca Pułaskiego. Alternatywą dla autobusu jest wejście lub wjechanie na Górę Parkową i zejście w kierunku wschodnim lub obejście samej Góry Parkowej licznymi ścieżkami w parku zdrojowym. Po rozpoczęciu marszu szlakiem czernym docieramy do domu ZNP na ulicy Pułaskiego.
Po jego minięciu szlak skręca w lewo. Początkowy odcinek drogi na szczyt Huzary wiedzie po piaszczystym podłożu. Trzeba poruszać się ostrożnie, gdyż z ziemi wystają korzenie pobliskich drzew.

 

Po chwili, gdy ponownie skręcimy w lewo szlak wiedzie po względnie płaskim terenie. Wspinamy się zachodnim zboczem Huzarów, wśród gęstego lasu. Szlak prowadzi nas przez niegłębokie parowy poprzeplatane płaskim terenem. Po około 20 minutach drogi dochodzi do nas szlak żółty, biegnący z Jakubika. W okolicach tego skrzyżowania znajduje się mała przełęczka pod Huzarami. Dawniej miejsce to było dobrym punktem widokowym, z panorami na Jasiennik i zachodnią część Beskidu Niskiego. Podobnie do innych miejsc Beskidu Sądeckiego zarosło ono, tak że nie widać zbyt wiele. Można jedynie tutaj odpocząć na duży zwalonym pniu drzewa.

Trasa GPS Odległość Suma podejść Nachylenie Suma zejść Nachylenie Czas/śr. prędkość
Krynica Kopiec Pułaskiego -> Huzary 1.3 km 192 m 3.1 % 12 m 0.3 % 0.30 / 3.9 km/h
Huzary -> Tylicz 3.5 km 30 m 0.9 % 310 m 8.9 % 0.55 / 3.8 km/h
RAZEM 4.8 km 222 m 2.1 % 322 m 5.1 % 1.25 / 3.8 km/h